עמותת צליאק בישראל
Menu

לחיות עם צליאק

עקרונות התזונה ללא גלוטן

הטיפול במחלת הצליאק הוא באופן בלעדי באמצעות הדיאטה. הדיאטה הנכונה במחלת הצליאק צריכה לענות על שני תנאים: 1. דיאטה ללא גלוטן, 2. דיאטה מאוזנת. חשוב שהדיאטה תהיה ללא גלוטן ולא דלת גלוטן, זאת מפני שגם כמויות זעירות של גלוטן יכולות לגרום נזק לחולי צליאק.
קרא עוד

לא מספיק להוציא את הגלוטן - צריך להקפיד על תזונה מאוזנת

דיאטה נטולת גלוטן, עשויה להיות דיאטה מוגבלת וחד גונית ולפיכך עשויה ללקות בחוסר איזון תזונתי. כדי לשמור על גוף בריא חשוב, בנוסף להקפדה על מזון ללא גלוטן, לצרוך מגוון מזונות לקבלת כל אבות המזון, הויטמינים, המינרלים והסיבים התזונתיים החשובים להתפתחות תקינה.
קרא עוד

איזון תזונתי

לתכנון התזונתי של מאובחני צליאק שלושה היבטים: א. הוצאת מזונות מכילי גלוטן מהתפריט. ב. בניית תפריט מאוזן ומגוון העונה לצרכים תזונתיים ובריאותיים. ג. מתן תשומת לב מיוחדת להשלמת חסרים תזונתיים אפשריים בויטמינים, במינרלים ובסיבים תזונתיים.
קרא עוד

גיוון התפריט

כדיאטנית קלינית אני נתקלת בהיבטים שונים של ההתמודדות עם תזונה ללא גלוטן וברצוני לשים את הדגש הפעם על החשיבות ואפשרויות הגיוון במזונות הרבים המותרים לחולי הצליאק.
קרא עוד

בחירת מזון נכונה בעידן מגיפות התזונה הלקויה

אימוץ ליבת התזונה הבריאה, הינה הזדמנות לשיפור איכות התזונה של כלל המשפחה. נראה לי נכון, שרוב האוכל בבית יהיה ללא גלוטן, וקל לעשות זאת אם מאמצים את ליבת התזונה הבריאה, משתמשים יותר בחומרי גלם בסיסיים, מאמצים שיטות בישול בריאות ומהירות – ויש כאלה.
קרא עוד

ניהול המטבח הביתי

הצד המעשי של החיים בבית שיש בו בני משפחה המנועים מגלוטן: איך מונעים זיהום סביבתי ואיפה הוא יכול להתרחש בבית? מה הן הבעיות הראשוניות במעבר למטבח ללא גלוטן ואיך אפשר לחיות טוב עם תזונה שאין בה גלוטן, להנאת כל בני הבית? טיפים שאפילו לוותיקים לא מזיק לרענן.
קרא עוד

תרופות

מיד עם הקמתה של העמותה פנינו אל משרד הבריאות וביקשנו את עזרתם בקבלת רשימות מסודרות מכל חברות התרופות. בעקבות פנייתנו פנה אגף הרוקחות אל יצרנים ויבואנים של תרופות לקבלת מידע לגבי תכולת גלוטן בתכשירים רפואיים. בנוסף, אגף הרוקחות קיבל החלטה לחייב יצרנים/יבואנים לציין בעלון באותם מקרים כאשר התכשיר מכיל גלוטן.
קרא עוד