הקו הפתוח 03-6781481
Menu

צבא - כלליפרופיל

עד ספטמבר 2014 קיבלו חולי צליאק פרופיל 21 והתגייסו לצבא כמתנדבים בלבד. החל מספטמבר 2014, על פי החלטה של גורמי הצבא, הם מקבלים פרופיל רפואי של גיוס רגיל, יחד עם סעיף צליאק. במקרים שבהם אין כל מגבלה רפואית חוץ מהצליאק, הם מקבלים פרופיל 97, עם סעיף צליאק.

לפירוט ההשתלשלות ולעמדת העמותה בנושא הגיוס לצבא, תגללו לתחתית המסמך.


אפשרויות גיוס

במענה לפנייתה של עמותת צליאק בישראל לגורמי הצבא בשאלות שונות הקשורות בגיוס חובה לצליאקים, קיבלה העמותה ביולי 2015 מכתב, שלהלן עיקריו:

* גיוס חולי צליאק לצה"ל מצוי כיום במעמד של חובה, בהתאם לתפיסת אכ"א בנוגע להרחבת היקף המתגייסים ושילובם בשירות משמעותי.

* הצבא הגיע למסקנה עדכנית כי שילובם של המתגייסים ביחידות הצפויות בשעת מלחמה לחצות קווי אויב עלול להיות בעייתי, ובשל כך הוגבלו במעט יעדי השיבוץ של חיילים כך שלא יכללו ביחידות כאלה.


נכון להיום, יכולים נערים עם צליאק, שרוצים לשרת כלוחמים, להתגייס למספר מוגבל של יחידות קרביות, בעיקר חילוץ והצלה, מג"ב, משטרה צבאית ולוחמה אוירית.

מיונים לקורס טיס: נערים עם צליאק, בעלי פרופיל כשיר לטיס, המעוניינים להתמיין לקורס טיס, יכולים לפנות למוקד מיטב ולבקש מיונים מתאימים. מומלץ במקביל ובנוסף לפנות גם למדור מתנדבים.


מענה תזונתי לחיילים


א. צה"ל פיתח מנות קרב ללא גלוטן לקרביים עם צליאק


ב. צה"ל הגדיל את דמי הכלכלה לחיילים עם צליאק

דמי הכלכלה הם סכום קבוע, אשר מועבר לחייל בנוסף למשכורת החודשית, על מנת לאפשר לו לרכוש מזון באופן עצמאי.

במהלך כל השנים חזרה העמותה בפני גורמי הצבא על הבקשה להגדיל ולעדכן את דמי הכלכלה הניתנים לחיילים שיש להם צליאק, כדי שישקפו את העלות האמיתית של מזון ללא גלוטן. לשמחתנו, מאמצינו נשאו פרי: ב-1 ביוני 2015 הוגדלו דמי הכלכלה הניתנים לחיילים עם צליאק עבור ארוחות צהריים ב-50%. 

דמי הכלכלה לחיילים המשרתים בבסיס פתוח הם 21.90 ש"ח (עבור ארוחת צהריים בלבד), ואילו חיילים המשרתים בבסיס סגור מקבלים 34.90 ש"ח (עבור ארוחות בוקר, צהריים וערב).

חשוב להדגיש שדמי הכלכלה ניתנים לחיילים עם צליאק בנוסף למענה תזונתי שהם מקבלים בחדר האוכל הצבאי, כלומר הם לא צריכים לבחור ביניהם!!!


קבוצת פייסבוק "צליאק בצבא"


לאור השאלות הרבות של חיילים ומלש"בים בנוגע לגיוס לצה"ל, פתחנו קבוצת פייסבוק המיועדת לחיילים צליאקים שמשרתים בצבא, נערים ונערות לפני גיוס, הורים, מילואימניקים, ואלו ששירתו בצבא ויכולים לשתף מנסיונם.

מטרת הקבוצה היא להוות מקום לפניות, לשאלות ולהתייעצויות עם עמותת צליאק בישראל ועם אחרים. כמו כן מהווה הקבוצה מקום להכרויות של חיילים צליאקים, על מנת שיוכלו לשתף ולסייע האחד לשני.

אתם מוזמנים להצטרף, לצרף חברים ולתייג אנשים רלוונטיים!

https://www.facebook.com/groups/272146443141516/השתלשלות


פרופיל 21:

כאשר הוקמה העמותה בשנת 1998, כל מי שהיה לו צליאק, קיבל פטור אוטומטי משירות חובה (פרופיל 21). חולי צליאק יכולים היו להתגייס לצבא אך ורק כמתנדבים.

במהלך השנים פעלה העמותה נחרצות לשינוי הפרופיל של צליאקים ששירתו בהתנדבות, באופן שיבדיל אותם ממי שלא התנדב לשרת בצבא.

פרופיל 30:
בספטמבר 2003 הוחל פרופיל 30 על חיילים ששוחררו משירות סדיר, אשר החליטו להתגייס לצבא למרות הפטור משירות.

פרופיל 35:
ביוני 2006 התקבלה בצה"ל החלטה בדבר פרופיל חדש - פרופיל 35, מכוחו יגוייסו מועמדים לשירות בטחון הלוקים במספר אבחנות, כשהם משרתים בצבא בהתאם לשורת התוויות
וסייגים, על מנת לשמור על בריאותם. אחת מאבחנות אלו היא מחלת הצליאק.

המהלך אמור היה להתבצע בינואר 2008. הפרופיל החדש מעולם לא נכנס לתוקף.

פרופיל 45:
בסוף 2007 צה"ל החליט לגייס צליאקים בפרופיל 45. התקנות החדשות נכנסו לתוקף באפריל 2008.

ההחלטה על גיוס חובה התקבלה על ידי הצבא לפני שנמצא פתרון ראוי לתזונה ללא גלוטן לחיילים. זאת ועוד. מאחר שצה"ל לא היה ערוך מבחינה לוגיסטית, הוא לא איפשר לחיילים עם צליאק לשרת בבסיסים סגורים, כך שקורסים רבים, כולל טירונות, היו סגורים בפניהם. פירוש הדבר - פחות אפשרויות לתפקידים מגוונים.

העמותה ביקשה לעצור את גיוס החובה עד אשר יושלם התהליך הלוגיסטי והארגוני הכרוך בגיוס חובה של חולי צליאק. תשובת צה"ל היתה, שלא ניתן לעצור את התהליך. בשלב ההוא כל החיילים הצליאקים ששירתו בצבא נדרשו לשרת בבסיסים פתוחים בלבד וקיבלו דמי כלכלה למימון ארוחות הצהריים, שאותן הביאו מהבית. צה"ל סיפק להם מקרר ואמצעי חימום.

העמותה הקדישה זמן ומאמץ רבים לדיונים כלליים ולטיפול פרטני בשלל הבעיות שנוצרו עם היישום של ההחלטה.

לאור הקשיים הרבים, הטיפול בחולי צליאק עבר לתא מתנדבים, למרות שהיו במעמד של גיוס חובה.

רק במאי 2010 (כשנתיים לאחר שהחל גיוס החובה) נמצא מענה תזונתי לחיילים עם צליאק: מנות של חברת תמ"מ בתוספת לחם של בראל.

פרופיל 21:
בגלל תקלות לוגיסטיות רבות, ולמרות שכבר נמצא הפתרון של אוכל מתאים, החליט הצבא בשנת 2010 להחזיר את חולי הצליאק למעמד של מתנדבים, ובינואר 2011, שונו התקנות פעם נוספת, וקבעו פטור קבוע (פרופיל 21) לכל חולי הצליאק.

הפתרון שניתן לחיילים לאחר החזרת הפרופיל ל-21 (כלומר להתנדבות): מי ששירת ביחידה פתוחה קיבל דמי כלכלה, ואילו מי ששירת ביחידה סגורה יכול היה לבחור בין דמי כלכלה ובין ארוחות ללא גלוטן.

שוב שינוי: שירות חובה + סעיף בפרופיל:

בספטמבר 2014 שוב חל שינוי. קצין רפואה ראשי החליט כי צליאק אינו משפיע על הפרופיל הרפואי ולכן יירשם כסעיף בפרופיל. בעקבות שינוי זה הוחלט בצה"ל לגייס את הצליאקים לגיוס חובה. העמותה ביקשה שהצבא יספק לחיילים שיש להם צליאק כפל מענה: גם מנות ללא גלוטן וגם דמי כלכלה. עוד ביקשה העמותה להגדיל את דמי הכלכלה כך שיתאימו למחירים היקרים של המזון ללא גלוטן. צה"ל קיבל את שתי הבקשות, ונכון להיום מספק הצבא לחיילים, שיש להם צליאק, גם כפל מענה וגם דמי כלכלה מוגדלים.


מספר הדגשים:

לאורך כל שנותיה, העמותה תמכה בשירות חובה, כחלק מתפיסת עולם הדוגלת בשוויון חובות וזכויות למי שיש לו צליאק.

העמותה סברה שיש לתת פרופיל ייחודי למי שיש לו צליאק, על מנת שהטיפול בחיילים צליאקים יהיה ייעודי ופרטני.

העמותה דרשה תמיד, שמי שמשרת בצבא יקבל מזון מתאים, ראוי ומשביע, בין אם הוא משרת כמתנדב ובין אם הוא משרת בשירות חובה.
למעלה
 

Login

התחברות