הקו הפתוח 03-6781481
Menu

בדיקות גנטיות לצליאק - כללימחקרים רבים מראים כי קיים מתאם גבוה מאד בין נוכחות שונות גנטית מסוימת (אללים), במערכת הגנים הידועה בשם HLA, לבין מחלת הצליאק. כלומר, כמעט לכל חולי הצליאק נמצאה אחת משתי סדרות האללים האחראית ליצירת HLA-DQ2 ו- HLA-DQ8.

משמעות הדבר היא, כי אם אללים אלו אינם נמצאים בנבדק/ת החשוד במחלת הצליאק, ניתן למעשה לשלול את המחלה בוודאות גבוהה מאד (>95%). באופן זה, ממצא שלילי של הבדיקה הגנטית מאפשר להימנע מהצורך בבדיקות נוספות כגון בדיקות דם או ביופסיה.

עם זאת, יש להדגיש כי אללים אלו קיימים גם בקרב אנשים בריאים (בכ- 20-30%). לכן, ממצא חיובי של הבדיקה הגנטית אמנם מעלה את הסיכוי למחלת הצליאק, אך אינו מהווה הוכחה וודאית לקיום המחלה. במקרים אלו, דרושה קורלציה (מתאם) קלינית על מנת לאבחן את המחלה. על כן, כאשר תוצאת הבדיקה הגנטית היא חיובית, היא אינה יכולה לשמש כתחליף לבדיקות הנוגדנים לצליאק ו/או לבדיקות נוספות.יתרונות הבדיקה הגנטית

שני יתרונות לבדיקה הגנטית:

היתרון האחד - בשונה מבדיקות הנוגדנים, הגנים אינם מושפעים מהתזונה עם או ללא גלוטן.

היתרון השני - מי שאין לו אחת משתי סדרות הגנים, אינו צריך להמשיך ולבדוק נוגדנים לצליאק, לא בבדיקות דם ולא באמצעות ביופסיה.למי כדאי לשקול ביצוע בדיקה גנטית?

א. כאשר בדיקות דם לצליאק אינן חד-משמעיות.

ב. מי שכבר נמנע מאכילת גלוטן מסיבות שונות ואינו רוצה לצרוך גלוטן לצורך בדיקת נוגדנים. במקרים מסוג זה, צריך להיות ברור, שאם תאותר אחת משתי סדרות הגנים ההכרחיות להופעת צליאק, יהיה עליו לעבור את הבדיקות לאחר תקופת אכילה של גלוטן.

ג. מי שעבר ביופסיה של המעי הדק שאינה אופיינית לצליאק, וקיים חשד שבכל זאת מדובר בצליאק.

ד. קרובים מדרגה ראשונה של חולה צליאק, בעיקר בגיל הרך, כאשר קיים עניין לשלול את האפשרות שבשלב כלשהו בחייהם יפתחו צליאק, למרות שאין להם סימנים כלשהם של חולי.האם הבדיקות הגנטיות כלולות בסל הבריאות?


כיום בדיקות אלו אינן בסל הבריאות ואינן ממומנות על ידי קופות החולים.למעלה
 

Login

התחברות