הקו הפתוח 03-6781481
Menu

בעיות פוריות
מתוך גליון 15 מינואר 2005 של בטאון העמותה "פתיתים"

 
ד"ר חוסיין שמאלי, מנהל שירות גסטרו ילדים בבית החולים הצרפתי בנצרת, גסטרואנטרולוג ילדים ורופא ילדים.
מחקר שאותו הוביל, התפרסם ב- Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica הנחשב ביותר בסקנדינביה, והשלים עוד פיסה בפאזל העולמי.

מחקרו של ד"ר חוסיין שמאלי, מעלה מחדש את המחשבה, שראוי שגניקולוגים יבדקו נוגדנים לצליאק באותן נשים שהאנמיה שלהן קבועה וכך גם בעיות הפוריות שלהן, רגע לפני שניגשים להפרייה חוץ-גופית.

 
שוחחנו עם ד"ר חוסיין שמאלי בעקבות פרסום מחקר ראשוני בנושא שכיחות מחלת הצליאק בקרב נשים ערביות בישראל, הסובלות ממגוון בעיות של אי- פוריות. השורה התחתונה של המחקר היא: שכיחות הצליאק בקרב נשים ערביות עם בעיות של אי-פוריות, זהה לזו שנחקרה במגוון רחב של אוכלוסיות אתניות אחרות בארץ ובעולם. המחקר שנערך על נשים בריאות לכאורה, שסבלו מבעיות פוריות ומהפלות חוזרות, איתר 2.6% מביניהן שנמצאו חיוביות לבדיקות דם לנוגדני צליאק, בהשוואה ל-0.48% מקבוצת ביקורת של נשים ללא בעיות פוריות.

ל-4 מתוך 5 נשים שאובחנו במהלך המחקר כחולות צליאק, התגלתה היסטוריה של אנמיה כתוצאה מחסר ברזל, לצד רמות חומצה פולית וויטמין B12 תקינות. בתרגום לשפה פשוטה: 80% מהנשים, שבהן אובחן צליאק, סבלו מאנמיה לאורך שנים. מסקנת החוקרים היא, שלו היו עוקבים אחר נשים אלו מנקודת מבט שונה, המשלבת שאלה מתחום ה"גסטרו" - יתכן שהיו עולים מוקדם יחסית על צליאק שלא היה רדום כלל. יותר מכך: הסתבר שהצליאק באותם מקרים לא נעדר סממנים גסטרואנטרולוגיים ולכן לא היה צליאק שקט אלא צליאק בלתי מאובחן, במקרים רבים.

החוקרים מציעים שמחלת הצליאק תיבדק כחלק מן הרוטינה הגניקולוגית במקרים של נשים עם בעיות פוריות בלתי מוסברות, המוצלבים עם אנמיה כתוצאה מחסר בברזל.

ד"ר שמאלי, שערך את המחקר בשיתוף עם ד"ר מחמיד, ד"ר שרוני וד"ר רענן שמיר, מדגיש: "חשוב להעלות את מודעות הרופאים בכלל והגינקולוגים בפרט, לאותן נשים שלאחר כל הבדיקות לא מצליחים לאתר את הרקע לבעיית הפוריות שלהן. אנחנו באים לומר שאבחון צליאק ומעבר לדיאטה ללא גלוטן עשויים להביא לפתרון בעיית הפוריות. לכן אנחנו מציעים, עוד לפני שמנסים טיפולים הורמונליים במקרים אלו, ולפני שמעבירים את הנשים תהליך מורכב ויקר של הפרייה חוץ-גופית [IVS], לבדוק גם את האופציה הזו."

דרך אגב, מוסיף ד"ר שמאלי, כאשר אין הסבר לאי-הפוריות של האשה, כדאי גם לבדוק אם אין אנמיה בלתי מוסברת אצל הבעל. יתכן שבאחוז מסויים יתגלה שבעיית הפוריות כתוצאה מצליאק בלתי מאובחן – היא דווקא של הבעל. שוב, בדיקת דם פשוטה ולא יקרה יחסית, עשויה לחסוך הרבה כסף וסבל. גם במקרה כזה, המעבר לדיאטה ללא גלוטן – עשוי לפתור את בעיית הפוריות של הגבר.

למה אין שגרה של בדיקות דם לצליאק במקרים של בעיות פוריות?

ד"ר שמאלי: "צריך להבין, שהצליאק אינו נמצא בראש הסולם של הסיבות לאי-פוריות. יחד עם זאת, כפי שראינו, ההסבר לכמעט 3% מהנשים שסובלות מבעיה זו, הוא צליאק. לכן ההצעה היא, לשים לב, בין יתר הבדיקות, גם לסימני אנמיה קלה, ושהרופא הגניקולוג או הפנימי יתשאל את המטופלת גם לגבי תופעות גסטרו-אינטסטינליות כגון שלשולים, הקאות, ירידה במשקל, כאבי בטן וכדומה.

אי אפשר לדבר עם מרואיין המדור הזה, בלי לשמוע ולו קצת מן הסיפור האישי והמשפחתי. ד"ר שמאלי מציג את גילוי הצליאק אצל בנו כתהליך קצר יחסית. "אין לנו במשפחה אף אחד עם צליאק. בגיל 10 גילינו שעקומת הגובה שלו אינה צומחת כשל בני גילו. לא היו לו תופעות גסטרואנטרולוגיות. בשלב הראשון הוא עבר בירור גדילה, שיצא תקין לחלוטין. רק בסוף תהליך של בדיקות שונות, בצענו בדיקת דם עם סרולוגיה חיובית לצליאק. כל התהליך כולו נמשך 10 חודשים בלבד. זהו פרק זמן סביר ותהליך הגיוני. אני יכול לומר, שכיום מי שמופנה אל המחלקה שלנו בבעיית גדילה, נשלח לבדיקת נוגדנים לצליאק כרוטינה. גם האנדוקרינולוגים בעלי מודעות גבוהה יותר. הם יוזמים בדיקה סרולוגית לצליאק ושולחים לרופא הילדים או ישירות לגסטרו במקרים בהם התוצאות חיוביות. גם רופאי הילדים יותר מודעים לצליאק, בעיקר אלו שיש להם מחושי בטן שונים.

עכשיו צריך רק לקוות שרופאים מקצועיים אלו ואחרים ידעו גם לחבר אחד ועוד אחד, ולהביא לשיפור האבחון המוקדם של מחלת צליאק בחולות ובחולים עם סימפטומים משניים, שאינם משתייכים לסט התופעות האופייניות של הצליאק.
למעלה
 

Login

התחברות