הקו הפתוח 03-6781481
Menu

סוכרת נעורים וצליאק


מתוך גליון 8-9 מינואר 2002 של בטאון העמותה "פתיתים"

פרופ' משה פיליפ, המכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז הארצי לסוכרת נעורים בישראל,
מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל
 

ב- 6%-3% מחולי סוכרת נעורים מתגלה גם צליאק.

מהי סוכרת נעורים ואיך מתמודדים עם סוכרת זו וצליאק המופיעים יחדיו?מהי סוכרת נעורים?


סוכרת נעורים - סוכרת מסוג 1, מופיעה בדרך כלל בגיל הילדות או ההתבגרות, ונגרמת בשל חוסר באינסולין, בעקבות הרס תאי בטא יוצרי האינסולין שבלבלב, על ידי מנגנון החיסון העצמי של החולה. יש להדגיש כי סוכרת מסוג 1 יכולה להופיע בכל גיל.

 

שכיחות המחלה

סוכרת מסוג 1 היא המחלה הכרונית, הנרכשת, חסרת הריפוי, השכיחה ביותר בגיל הילדות והנעורים. בעולם כולו ישנה עלייה הדרגתית ומתמדת בשכיחות מחלת הסוכרת. באיזורים שונים בעולם ישנה עלייה שנתית של 5%-3% בסוכרת מסוג 1. גם בישראל נצפתה עלייה בשנים האחרונות. בשנת 1977 נאספו דיווחי הופעת סוכרת חדשה, במאמץ רב-מרכזי, על ידי המרכז הישראלי לבקרת המחלות. נמצא כי בשנה זו היו 8.4 מקרי סוכרת חדשים ל- 100,000 ילדים ונערים מתחת לגיל 18 בקרב האוכלוסיה היהודית בישראל, 3.1 מקרי סוכרת חדשים ל- 100,000 בקרב האוכלוסיה הערבית בישראל. ממצא מעניין נוסף, היה הפיזור השונה בין העדות השונות בישראל, כאשר ההיארעות הגבוהה ביותר באופן יחסי היתה בקרב בני עדת יוצאי תימן. באופן כללי, שכיחות המחלה בעולם עולה ככל שעולים צפונה מקו המשווה, והיא הגבוהה ביותר בפינלנד ובארצות סקנדינביה האחרות.

 

פתופיזיולוגיה

סוכרת מסוג 1 היא מחלה אוטואימונית. ההסכמה בקרב החוקרים היא, כי להתחלת התהליך האוטואימוני, המוביל להרס אגרסיבי של התאים מייצרי האינסולין בלבלב ולסוכרת מסוג 1, נדרשים שני תנאים בדרך כלל: התנאי הראשון הוא רקע גנטי מתאים. ואילו התנאי השני הוא, כי בעל הרקע הגנטי המתאים יפגוש בגורם סביבתי המשפעל את המערכת החיסונית שלו לפעולת הרס תאי הלבלב. הרס תאי הלבלב מייצרי האינסולין גורם לחוסר באינסולין ולמצב חירום מטבולי, הדורש אבחון וטיפול דחוף.

אין דפוס תורשה ברור למחלה. עד היום הקשר החזק ביותר בין המערכת הגנטית לבין הסיכון לפתח סוכרת, מוקם במבנה אתר ה- HLA. מתואר גם קשר משפחתי ואסוציאציה עם מרקרים [סמנים] גנטיים נוספים. הקשר המשפחתי מתבטא בעלייה בסיכון לחלות במחלה אצל קרובי משפחה של חולה בסוכרת מסוג 1. כך, למשל, הסיכון של תאום זהה ללקות במחלה, מגיע לכ- 35%. הסיכון של אח או אחות של חולה סוכרת מסוג זה (שאיננו תאום) מגיע לכ- 6%-3. הסיכון של בן או בת לאם סוכרתית מגיע לכ- 2%. ואילו הסיכון של בן או בת לאב סוכרתי לחלות גם הם בסוכרת מסוג 1 מגיע לכ- 7%.

גורמים סביבתיים רבים הואשמו כמשפעלי המערכת החיסונית וביניהם וירוסים שונים, חלב פרה, תוספי מזון שונים, חומרי הדברה ומזהמים סביבתיים מסוגים שונים.

 

האבחנה

את האבחנה של סוכרת מסוג 1 יש לבצע בדחיפות בכל מקרה של חשד קליני ולהתחיל מוקדם ככל האפשר את הטיפול באינסולין. איחור באבחנה, ואפילו של יום אחד, יכול לאפשר התפתחות של מצב מטבולי מסכן חיים שהוא הקטואצידוזיס. לכן כאשר החולה מדווח על סימפטומים של צמא, שתייה, השתנה מרובה, השתנת לילה, ובמיוחד אם אלו מלווים בירידה במשקל, על הקלינאי לבדוק את רמת הסוכר בדם ו/או בשתן מיידית, לאישור או לשלילת המחלה.

ברוב המקרים, ובעיקר בגיל הילדות וההתבגרות, האבחנה היא מיידית וברורה, ואיננה מצריכה בדיקות נוספות. בשנים האחרונות אנו עדים ליותר מקרים בהם ההתחלה הדרגתית ובהם יש קושי בהבדלה בין סוכרת מסוג 1 לזו שהיא מסוג 2, בעיקר אצל מתבגרים או מבוגרים צעירים הסובלים מהשמנת יתר. במקרים אלה, מדידת נוגדנים המסמנים את הרס תאי הבטא בלבלב יכולה לעזור לקביעת סוג הסוכרת.

 

צליאק אצל חולי סוכרת

מחלת הצליאק, גם היא בדומה למחלת הסוכרת מסוג 1, מופיעה אצל אנשים בעלי "רגישות" גנטית הקשורה לאתרי ה- HLA, ולאחר חשיפה לגורם סביבתי תזונתי, הגלוטן. אצל חולי סוכרת מסוג 1, מוצאים ב- 6-3% גם את מחלת הצליאק. בדרך כלל הביטוי של המחלה אינו בולט בתחילתה. כאשר חולה סוכרת מסוג 1 יורד במשקל, סובל משלשולים, זקוק למינונים יורדים של אינסולין לצורך איזון רמות הסוכר בדם, או סובל ממאורעות חוזרים של היפוגליקמיה (ירידת רמות הסוכר בדם), יש לחשוד בנוכחות צליאק כמחלה מלווה נוספת. רוב החולים לא יבטאו את הסימפטומים הללו, והם מתגלים רק במסגרת בדיקות תקופתיות לנוגדני צליאק, המבוצעות במכון שלנו לכל חולי הסוכרת סוג 1 הנמצאים במעקבנו.

לא ברור עדיין, האם חולה צליאק המקפיד על דיאטה, ושאין לו הפרעות חיסוניות נוספות, נמצא בסיכון גדול יותר לפתח סוכרת סוג 1. לפיכך אין כל אינדיקציה לבצע תוכניות סקירה של נוגדנים לתאי בטא בלבלב, היכולים לנבא סוכרת, אצל חולי צליאק. בנוסף, אין עדיין בנמצא תרופה היכולה למנוע את הופעת הסוכרת אצל חולים שלהם סמנים אימונולוגיים (נוגדנים בדם). לפיכך על חולי הצליאק, בדומה לכלל האוכלוסיה, להיות ערים להופעת סימפטומים של שתייה מרובה, השתנה מרובה, השתנת לילה וירידה במשקל. כאשר סימפטומים אלה מופיעים, יש לבדוק את רמת הסוכר בדם, כדי לאבחן הופעת סוכרת בתחילתה ולמנוע סיבוכים הנובעים מאיחור באבחנה.

 

סוכרת וצליאק

מחלות אלו הן כרוניות, חסרות ריפוי, ודורשות התמודדות מתמדת. חולה הסוכרת הלוקה גם במחלת הצליאק, נדרש למאמץ תזונתי נוסף ועומד גם במעמסה הכלכלית הנופלת על כל חולה צליאק.

הצוות הסיעודי והסוציאלי במכון שלנו התמחה בטיפול בהתמודדות עם האתגר המשותף. צוות הדיאטניות שלנו מתואם עם צוות הדיאטניות של המכון הגסטרואנטרולוגי בהמלצות משותפות לקבוצת חולים מיוחדת זו. במסיבת חנוכה השנתית המסורתית של המכון, הוגשו גם עוגות ועוגיות מיוחדות לחולי הסוכרת, הלוקים גם בצליאק. עובדה מעניינית היא, שאצל חלק מחולי הסוכרת שלנו, בהם אובחנה גם מחלת הצליאק, השתפר דווקא האיזון המטבולי בעקבות גילוי המחלה הנוספת, עקב השיפור במודעות לתזונה.
למעלה
 

Login

התחברות