הקו הפתוח 03-6781481
Menu

התרופה הטובה והנכונה ביותר למי שיש לו צליאק


מתוך גליון 25 מאפריל 2013 של בטאון העמותה "פתיתים"


התרופה הטובה והנכונה ביותר למי שיש לו צליאק, היא הסרת הגלוטן באופן מלא ושיטתי מן התזונה.


זו תרופה מצויינת. אין לה תופעות לוואי. היא מונעת את התגובה האוטואימונית. בעקבותיה חל בדרך כלל שיפור משמעותי במצבו של המאובחן.

אז למה מחפשים תרופות?

התשובה היא, שטבע האדם הוא כזה, ש-30% לפחות מהמאובחנים, מתקשים מסיבות שונות לשמור באופן מלא על תזונה ללא גלוטן. בעבודה שפרסמו מוזר וגלסברג בשנת 2011 עולה, שרק 70% ממאובחני הצליאק מקפידים על תזונה ללא גלוטן. ידועה גם התופעה, שכאשר המצב הבריאותי משתפר בעקבות המעבר לדיאטה מוקפדת, יש מאובחנים שנוטים להקל ראש בתזונה.

האם יש סיכוי שהתרופות יאפשרו לחולי צליאק לצרוך גלוטן מבלי להיות כבולים לתזונה ללא גלוטן?

התשובה היא: לא. בוודאי לא בעתיד הנראה לעין. לגבי ילדים - לא תהיה בנמצא תרופה כלשהי בטווח של 20-15 השנים הקרובות. לגבי מבוגרים - במחקרים ראשונים שנערכו כבר ברור, שהתרופות לא יוכלו לעזור למנוע את הרס הרירית ב-100% ולא יוכלו להחליף דיאטה ללא גלוטן. לגבי מבוגרים, תרופות יוכלו לעזור במקרים של זיהום משני, במקרים של מעידה אקראית או כשיוצאים לסעוד מחוץ לבית ואין בטחון מלא לגבי תנאי הייצור.

לסיכום: תרופות ואף חיסונים יהיו. בשלב הראשון יתאימו לאוכלוסיה המבוגרת, ויינתנו בנוסף לדיאטה - ולא במקומה. אך כדאי לזכור תמיד, שלמרות שבצליאק מדובר במגבלות תזונתיות, יש שמחה פורתא בכך שזו מחלה שניתן להתמודד אתה ללא תרופות כלשהן.
למעלה
 

Login

התחברות